Opublikowano: czwartek, 25, kwiecień 2013 10:02 Autor: Agnieszka Baranowska
“Przywódca to ten, który zna drogę, podąża nią i pokazuje ją innym.” (“A leader is one who knows the way, goes the way, and shows the way.”) John C. Maxwell
W tym roku tematem przewodnim IV Międzynarodowej Naukowej Konferencji Coachingu był “LEADERSHIP COACHING JAKO ODPOWIEDŹ NA WYZWANIA WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATA”. To międzynarodowe spotkanie odbyło się w dniach 24-26 lutego 2013 roku w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Głównymi obszarami poruszanymi na konferencji były metody rozwoju potencjału liderów, uwarunkowania przywództwa w organizacjach oraz najistotniejsze wyzwania współczesnego świata związane z kształtowaniem nowych przywódców.
Podczas trzydniowej konferencji odbyły się prelekcje i warsztaty prowadzone przez zagranicznych gości oraz ponad 30 polskich ekspertów, menadżerów i coachów-praktyków.
Konferencję rozpoczął wykład dr Johna J. Scherera oraz późniejszy warsztat poprowadzony wraz z jego partnerka biznesowa Amy Barnes, który został przyjęty bardzo entuzjastycznie przez uczestników. Podczas wykładu “To ty jesteś interwencją! Jak dobry możesz być?” John poruszył temat sił jakie występują podczas sesji coachingowej. W coachingu ważne jest aby siły: Coach, Klient i Model były w równowadze, dzięki autentycznej i naturalnej ekspresji coacha, pełnemu mocy wkładowi klienta oraz zgodzie na podążanie za tym, do czego „wzywa Życie”. „Sweet spot” to właśnie to miejsce, które angażuje optymalne zdolności i talenty zarówno coacha jak i klienta. Coach ma być dla klienta liderem, ale działającym jak partner, jak “dusza z duszą i życie z życiem” jak mówił dr Scherer.
Dla coacha ważną rzeczą jest aby uświadomił sobie, że każdy z nas ma w sobie „system operacyjny”, który tworzył przez całe życie. Indywidualne zwyczaje, nawyki, opinie oparte na własnych doświadczeniach to jest nasz „system”. Determinuje on nasze postrzeganie i zawęża ilość dostępnych opcji. Ważne jest aby ciągle się rozwijać i poszerzać nasze „oprogramowanie”. Im więcej masz przestrzeni w sobie, tym więcej przestrzeni dajesz innym.
Dr John Scherer w swojej książce “Wiser at work” przedstawił model „5 pytań, które zmieniają styl przywództwa”. Zadając te pytania mamy możliwość zmiany w naszym „systemie operacyjnym” w każdej dziedzinie życia:
- Z czym się konfrontuje? (Czego się obawiam? Co jest dla mnie wyzwaniem?)
- Co wnoszę? (Co się dzieje w moim życiu? Jakie mam marzenia?)
- Co mną steruje? ( W jaki sposób działam automatycznie? Co robię zawsze lub nigdy nie robię? Z których zasobów nie korzystam?)
- Co mnie wzywa? (Czy to jest cel wart tego kim jestem?
- Co mnie wyzwoli?( do działania, do bycia)
Podczas warsztatu „Przeciwieństwa i Cień” uczestnicy mogli doświadczyć i przyjrzeć się swojemu podejściu do własnej ciemnej strony, do tego czego w sobie nie akceptują. Świat dzieli się na przeciwieństwa np. biedny albo bogaty, kompetentny albo niekompetentny, silny albo słaby. Uczestnicy rozpisali swoje cechy odnośnie roli coacha na bazie tych sprzeczności oraz szukali plusów i minusów zarówno pozytywnej jak i niechcianej cechy. To ćwiczenie pokazało, jak ważne są cechy, których unikamy albo nawet chcemy się ich pozbyć. Pracując świadomie z naszym cieniem możemy znacznie wzbogacić warsztat lidera, coacha oraz nasze zachowanie w życiu codziennym. Przykładem może być niekompetencja, której plusem jest improwizacja, łatwość przyznania się do niewiedzy lub błędu oraz mniejsza presja.
Kolejnym prelegentem zagranicznym był prof. Stephen Palmer. Jest on akredytowanym terapeutą poznawczo-behawioralnym oraz certyfikowanym superwizorem w terapii racjonalno-emotywnej.
Jego zainteresowania zawodowe dotyczą praktyki podpartej badaniami naukowymi oraz adoptowaniem do coachingu podejść terapeutycznych. Głównym celem wystąpienia było ukazanie możliwości zastosowania podejścia poznawczo-behawioralnego w coachingu przywództwa i biznesowym, ze szczególnym naciskiem na osiąganie celu, zwiększenia wydajności, zarządzania stresem i poprawę odporności psychicznej. Prof. Stephen Palmer przedstawił wyniki przeprowadzonych badań na temat zastosowania różnych podejść i modeli w coachingu a w szczególności podejścia poznawczo-behawioralnego.
Ważną częścią wystąpienia Palmera było przedstawienie modeli coachingowych PRACTICE, SPACE i ABCDEF, które stosowane są w coachingu poznawczym. W części warsztatowej uczestnicy mogli sami zastosować jeden z modeli na wybranym przez siebie celu.
Prof. Paul Barber praktykuje w środowisku międzynarodowym jako nauczyciel Gestalt, facylitator grup i coach organizacji. Podczas wystąpienia uczestnicy mieli okazję zobaczyć warsztat pracy Barbera. Jego spokój, uśmiech, bycie tu i teraz z autentycznym zainteresowaniem drugą osobą sprawiły, że ćwiczenia wychodziły poza utarte schematy i dotykały bardzo głębokich stanów doświadczania. Za każdą naszą pozą, zachowaniem kryje się wcześniejsze doświadczenie, pewien program, który działa. Uświadamiając sobie lub innym behawioralne zachowania stojące za tym programem dajemy szansę na ich zauważenie i zmianę. Jeżeli próbujesz zmienić kogoś innego, czujesz opór. Jeżeli poznasz siebie zmienisz się sam a świat zmieni się razem z Tobą.
Gestalt to droga wojownika, który staje naprzeciwko swoich własnych lęków. Próby bycia w porządku wobec innych, mówienie życiu „nie” karmią nasze lęki. Palmer stwierdził, że na tą chwilę mamy dwa wybory: możemy mieć rację albo możemy być szczęśliwi.
Laura Komócisin oraz Andrea Szabados poprowadziły wykład na temat modelu SPARKL, który jest jednym z najczęściej używanych modeli w coachingu na Węgrzech. Laura Komócisin jest autorką książki „Toolful Coach” w której opisuje ponad 150 narzędzi coachingowych. Jednemu z tych narzędzi „The Magic Shop” uczestnicy wykładu mogli się przyjrzeć dokładniej wykonując proste ćwiczenie.
W trakcie konferencji nie zabrakło także polskiej elity coachingu, zarówno wyższej kadry naukowej, jak i praktyków z wieloletnim doświadczeniem. Wśród nich m.in. Zbyszek Kieras poprowadził wykład wraz z warsztatami na temat: „Pożytki z archetypów – w poszukiwaniu najmocniejszych pytań”. “Coach zna pytania, klient ma odpowiedzi” głosi jedna z bardziej popularnych definicji coachingu. Podczas warsztatu uczestnicy ćwiczyli zadawanie pytań najbardziej użytecznych dla klienta. Można było doświadczyć pytań “słabych” – których lepiej nie zadawać i “mocnych” – dzięki którym klient będzie szukał rozwiązań na poziomach innych niż te, na których powstał problem.
Swoją wiedzą z zakresu podejścia integralnego odnośnie przywództwa i nowego podejścia tj. “perspektywy rozwojowej” podzielił się Aleksander Teisseyre. Dr Lidia Czarkowska przedstawiła autorski program „Model 7 Wartości” a Kazimierz Nalepa podczas swojego warsztatu zaproponował „10 poziomów przywództwa” w odniesieniu do stylów coachingowych.
Na zdjęciu (od lewej) Monika Stocka, Lucyna Baca-Lonn, Halina Grzymała-Moszczyńska, Przemysław Duchniewicz, Iwona Sołtysińska, Adam Dębowski, Paul Barber, Lidia Czarkowska, Wiesława Serkowska, Iwona Majewska-Opiełka, Mariusz Lorenc, Żaneta Leduchowska, Aleksander Teisseyre, Aleksandra Królak, Iwona Kozieja, Joanna Flanagan, (na dole) Marta Obrycka, Kazimierz Nalepa, Malgorzata Klimczyk, Katarzyna Latek-Olaszek
Z kolei Adam Dębowski podkreślił moc podświadomości lidera w praktycznym spojrzeniu na sukcesy i porażki. Ciekawe spojrzenie na przywództwo przedstawił dr Adam Aduszkiewicz, gdzie w kontekście politycznym nadal panuje w Polsce folwarczny model przywództwa, który stanowi wielką szansę a zarazem wyzwanie dla coachów.
Uczestnicy mogli również wysłuchać panelu dyskusyjnego dotyczącego kluczowych czynników sukcesu i najważniejszych zadań stawianych przed Leadership coachingiem. Dr hab. Olaf Żylicz, dr Katarzyna Ramirez-Cyzio, dr Małgorzata Sidor-Rządkowska, dr Paweł Smółka, Małgorzata Klimczyk oraz dr Lidia D. Czarkowska chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami w tym zakresie.
„Jeśli chodzi o współczesny świat i jego wyzywania to dużo mówi się o globalizacji, informatyzacji, kryzysie, natomiast ludzie, którzy tworzą rzeczywistość – czy jako przywódcy czy też my sami, jako samoprzywódcy mamy na nią wpływ. To właśnie coaching daje możliwość, aby stawać się twórcą – swojego losu, swojej firmy.”– podsumowała na koniec dr Lidia Czarkowska, dyrektor Centrum Coachingu Akademii Leona Koźmińskiego.
Dopełnieniem konferencji było spotkanie kameralne w Fabryce Trzciny na Koncercie Jazzowym, po którym nastąpił miły dla uczestników akcent czyli losowanie między innymi książek „Leadership coaching jako odpowiedź na wyzwania współczesnego świata” pod redakcją naukową dr Lidii Czarkowskiej, wraz z autografami wszystkich prelegentów.