Twoje życiowe osiągnięcia

Autor: Bożena Wujec

Zastanów się przez chwilę na Twoimi dotychczasowym sukcesami. Co już osiągnąłeś w swoim życiu, z czego jesteś dumny?

Wypisz na kartce 5 Twoich wielkich osiągnięć.

Analizując swoje sukcesy, skoncentruj się także na wewnętrznych doznaniach. Zastanów się nad nawykami które zmieniłeś (systematycznie ćwiczysz jogę, biegasz), nałogami które pokonałeś (zmieniłeś nawyki żywieniowe, jesz owoce), umiejętnościami które zdobyłeś (płynnie posługujesz się angielskim). Nie koncentruj się jedynie na kwestiach materialnych, popatrz głębiej.

Zastanów się teraz, komu zawdzięczasz te i inne osiągnięcia, to KIM jesteś. Wypisz te osoby, które miały i mają wpływ na to kim jesteś i kim się stajesz. Może kiedyś znajdziesz chwilę, aby wyrazić tę wdzięczność osobiście?

Czego pragniesz?

Do czego dążysz? Co chcesz osiągnąć w życiu w ciągu następnych 10 lat?

Wypisz na kartce 50 rzeczy, stanów, doświadczeń które chcesz aby stały się Twoją rzeczywistością.

Pisz szybko, nie zatrzymując się zbytnio. Ważne jest, abyś pisał, co CHESZ osiągnąć a nie – co jest REALNIE MOŻLIWE. Wypisz marzenia – małe i wielkie: umiejętności, które chcesz nabyć, języki obce, nieruchomości, podróże, doświadczenia, latać lotnią lub skakać ze spadochronu, napisać książkę, wiersz, piosenkę, wystąpić w filmie, zaśpiewać na scenie, zmienić wygląd, garderobę, poznać idealnego partnera, założyć rodzinę… Co da Ci największą satysfakcję? Co przyniesie szczęście, spełnienie?

Kiedy chcesz zrealizować swoje marzenia?

Teraz, przy każdym z celów napisz w jakim okresie chcesz to osiągnąć. Przyjmijmy, że będzie to jeden rok (do roku), 3, 5 i 10 lat. Oszacuj czas każdego z celów i napisz przy każdym termin realizacji.

Policz teraz, ile masz celów krótkoterminowych? Ile średnioterminowych (3-5 lat)? Ile długoterminowych (10 lat i więcej)? Każdego z nas charakteryzuje pewna skłonność do postrzegania czasu (Zimbardo 2011). Bywają osoby, które mają bardzo wiele krótkoterminowych celów a niewiele planują na dłuższy okres. Niektórzy wolą średniookresowe cele. Ważne jest, aby horyzont celów był daleki, uwierz, że możesz osiągnąć bardzo wiele!

Wybierz 4-5 celów z każdego okresu (krótko, średnio i długookresowych) i umieść je na linii czasu:


dzisiaj 1 rok 3-5 lat 10 lat

Dlaczego te marzenia są dla Ciebie ważne?

Zastanów się, dlaczego są one ważne dla Ciebie? Jim Rohn, amerykański filozof biznesu mawiał Why gets stronger, how gets easier – Im ważniejsze dlaczego, tym łatwiejsze jak. Tu tkwi tajemnica motywacji. Poświęć chwilę na refleksję i wypisz swoje powody, wartości i sens dla których chcesz zrealizować swoje marzenia.

Twój Cel (marzenie)Dlaczego? (powód, wartość)
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.

Kim chcesz się stać?

Na koniec, zastanów się JAKIM człowiekiem musisz stać ZANIM osiągniesz każdy ze swoich celów. Na sławę, majątek i sukcesy należy być przygotowanym, by móc je, psychicznie i materialnie, udźwignąć. Co potrzebujesz w sobie zmienić? Jakie cechy i umiejętności nabyć, czego się pozbyć? Zrób listę spraw i rozpocznij przygotowania!

Zobacz więcej Jim Rohn „One Year Success plan”